Venezuela health minister says 235 dead and 4300 injured in catastrophic earthquakes
Venezuelans searched for survivors beneath collapsed buildings and rescue teams raced to northern areas rocked by a pair of powerful earthquakes that officials say killed around 235 people and left at least 4300 people injured.
“Unfortunately we have received around 235 patients who arrive without vital signs or die when they arrive at our health facilities,” Health Minister Carlos Alvarado told state media.
The number of dead and injured is expected to rise with thousands reported missing after the 7.2- and 7.5-magnitude earthquakes that struck Wednesday evening, local time, which was among the strongest in Venezuela in more than a century and was felt throughout the region.