Thursday, 02 July, 2026, 10:33
Qatari and Pakistani mediators held separate meetings with US and Iranian negotiators in Doha on Wednesday, making "positive progress" on issues related to the Islamabad Memorandum of Understanding, Qatar's foreign ministry spokesperson said.
"Qatar and Pakistan mediators concluded separate meetings with the US and Iranian negotiators in Doha today, with positive progress made on issues related to the Islamabad Memorandum of Understanding, building on the outcomes of the Lake Lucerne Summit," Majed Al Ansari posted on X.
"The parties agreed to continue discussions over the coming period, with the next meeting to be scheduled at the earliest possible time following the funeral processions of the former Iranian Supreme Leader," he added.