Sunday, 05 July, 2026, 17:18
Transportation Minister Miri Regev confirms that Israel deployed an Iron Dome battery to the United Arab Emirates early in the war with Iran.
“They understood that the ballistic missiles were one of the biggest challenges,” she tells Army Radio.
While Regev is the first Israeli official to publicly state that the missile defense system was sent to the UAE, US Ambassador to Israel Mike Huckabee confirmed the move in May.
During the US-Israel war on Iran, Tehran launched sustained attacks on the UAE, firing some 550 ballistic and cruise missiles and more than 2,200 drones, according to the Emirati defense ministry, making it the most targeted country in the region, including Israel.
In April, Axios first reported that Israel had deployed the battery along with troops to operate it.