Trump says Iran will not have ''anybody left'' if it doesn't make deal
President Donald Trump upped his pressure on Iran to make a deal with the US on Tuesday, saying the country won’t “have anybody left” if it doesn’t.
“You better make a deal,” Trump told Fox News’ Trey Yingst in an interview, adding, “You’re not going to have anybody left.”
The president went on to say that the US is “being very careful with the civilian population,” before repeating, “But I said, you better make a deal. You’re not going to have anything left.”
Trump said that message to Iran was conveyed during the latest communication between his representatives and Tehran, which he said took place “about an hour ago.”
Asked if he thinks Iran will make such a deal, Trump told Yingst, “They should. I don’t know if they will or not.”