Argentina fans riot in Buenos Aires with violent police clashes after World Cup loss to Spain
It had largely been a peaceful affair in Buenos Aires, a city of 3 million people, until riots broke out between police and fans at around 11:45pm, reports Argentine newspaper Infobae .
Clashes were seen around the Obelisk, a national monument where important occasions play out, when a group of supporters attempted to breach fencing designed to protect it.
Chaos then reigned for 20 minutes as a ‘large group’ of fans then started hurling glass bottles and other projectiles at the police. Cops responded with tear gas and a water cannon to disperse irate crowds nearby, the outlet added.
‘At least’ 15 people have been detained by police, Infobae said, with several hurt in the riot. The condition of the injured remains unknown.