Monday, 20 July, 2026, 16:18
The Prime Minister said: “Thank you everyone, thank you. I have just come from Buckingham Palace where I have accepted His Majesty the King’s invitation to form a government.
“In doing so, I am acutely conscious that I am the sixth person in the last 10 years to walk up this street, the seventh Prime Minister since 2016, making this a moment for reflection and new resolution.
“It requires my generation of politicians to raise our game and rise to the new challenge. Britain needs to show the world that we can regain our stability once again and that is our challenge, to make politics work, to make it work better.”