The United States and China will hold talks over AI in September, five people familiar with the matter told Reuters, as the rival superpowers grapple with how to mitigate the risks posed by each other's increasingly powerful frontier models.
The AI talks, a significant outcome of the Trump-Xi summit in May, will likely take place before Chinese President Xi Jinping's planned September 24 visit to the U.S., said the sources, who asked not to be named as the information is not public. The dates, however, have not been finalised, they said. As economic, political and military rivals, China and the U.S. have grown increasingly anxious over each other's AI capabilities amid an accelerating global AI race.
Beijing and Washington are weighing how to regulate advanced AI models that could strengthen military capabilities, enable cyberattacks on critical infrastructure and disrupt labour markets.
The September talks, reported by Reuters for the first time on Tuesday, would be led on the U.S. side by Treasury Secretary Scott Bessent, four of the sources said.
The identities of other participants for the U.S. and China, as well as the agenda and location of the discussion, are still under deliberation as preparations are at an initial stage, three of the people said.