ԱՄՆ-ն և Չինաստանը ԱԲ-ի վերաբերյալ իրենց առաջին պաշտոնական բանակցությունները կանցկացնեն սեպտեմբերին
ԱՄՆ-ն և Չինաստանը պատրաստվում են արհեստական բանականության վերաբերյալ իրենց առաջին պաշտոնական միջկառավարական բանակցություններն անցկացնել 2026 թվականի սեպտեմբերին։ Ըստ Reuters-ի՝ հանդիպումը կլինի երկու երկրների ջանքերի մի մասը՝ մշակելու առաջադեմ արհեստական բանականության մոդելների մշակման հետ կապված ռիսկերի կառավարման ընդհանուր մոտեցումներ՝ չնայած շարունակական տեխնոլոգիական մրցակցությանը։
Բանակցությունները, ինչպես սպասվում է, կկայանան Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի՝ սեպտեմբերի 24-ին ԱՄՆ կատարելիք այցից առաջ։ Ըստ Reuters-ի աղբյուրների՝ ԱՄՆ-ի պատվիրակությունը, հավանաբար, կգլխավորի ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։ Բեսենթն ինքը ուղղակիորեն չի հաստատել հանդիպումը, բայց նշել է, որ Վաշինգթոնը մտադիր է քննարկել չինական արհեստական բանականության մոդելներում ամերիկյան տեխնոլոգիաների օգտագործման հետ կապված հարցերը։
Հիմնական հարցը ամերիկյան մոդելների հնարավոր օգտագործումն է Չինաստանում։
Բանակցությունների կենտրոնական թեմաներից մեկը կարող է լինել մոդելների դստիլյացիան։ Ամերիկյան ընկերությունները նախկինում մտահոգություն են հայտնել, որ չինացի մշակողները կարող են օգտագործել փակ մոդելների արդյունքները՝ իրենց սեփական համակարգերը ստեղծելու համար։
Քննարկումների ընթացքում ամերիկյան կողմը կարող է հարցեր բարձրացնել որոշ չինական մոդելների տվյալների ծագման և ուսուցման մեթոդների, ինչպես նաև արտասահմանյան արհեստական ինտելեկտի համակարգերի արդյունքների հնարավոր օգտագործման մոնիթորինգի մեխանիզմների վերաբերյալ։