Wednesday, 29 July, 2026, 14:35
Iran is expected to receive within weeks a first shipment out of up to 400 Chinese-made shoulder-fired air-defence missile launchers, three sources familiar with the deal told ​Reuters, as it rebuilds its defences amid war with the United States.
The purchase, valued at $60-70 million, is one of Tehran's largest-known efforts to strengthen its short-range air ‌defences since the outbreak of its war with the U.S. and Israel, which exposed gaps in Iran's ability to protect military sites and strategic infrastructure.
The contract covers the purchase of between 300 and 400 man-portable air defence systems (MANPADS), including Chinese-made QW-12 and FN-16 missiles, the sources said.
The deal was signed with Zhongqing Baoshang International Investment, a Hong Kong-based company that the sources said was acting as an intermediary between the Iranian ​side and the Chinese supplier.