Israeli strikes on a southern Lebanese town early on Monday killed at least 11 people including two children and two ​medics, Lebanon's state news agency said.
Israel has intensified its bombardment of ‌south Lebanon in recent days despite a June ceasefire that was meant to halt fighting between the Israeli military and Lebanese armed group Hezbollah. At least seven ​people were killed in Israeli strikes on Sunday.
Just after midnight, Israeli warplanes ​hit a residential building in the town of Kfar Rumman ⁠in southern Lebanon, killing nine people including two children, and wounding five ​more, Lebanon's National News Agency reported.
A separate Israeli drone strike on a ​civilian vehicle in the town killed two medics inside the car, it said.