Monday, 10 August, 2026, 12:29
On August 8, in his Address, the Prime Minister of the Republic of Armenia stated that “we are all very concerned and worried about the imprisonment of our compatriots in Azerbaijan.” I fully share this assessment and was glad to read these words.
I also welcome media reports that the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has been designated as the authority responsible for arranging a meeting with me.
At the same time, I consider it necessary to clarify that, as of today, no contact has been established with me, and I have not received the contact details of the designated official.
I look forward to receiving those contact details and to a substantive meeting to discuss the next steps in organizing the international women’s humanitarian delegation to Baku, as well as other matters concerning Armenian citizens detained in Azerbaijan.