ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը կրկին հարցաքննվել է
![]() 326 Երկուշաբթի, 13 հունվարի, 2020 թ., 17:25 Մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հարցաքննության է հրավիրվել ՀՔԾ։ ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը, տեղեկությունը հաստատելու կամ հերքելու MAMUL.am-ի հարցին ի պատասխան ասաց՝ ես տեղյակ չեմ: Նույն հարցով դիմեցինք նաև ՍԴ նախագահի պաշտպան Ամրամ Մակինյանին և ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանին: Պաշտպանն ասաց, որ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի կարգավորումները որոշակի առանձնահատկություններ են սահմանում դատավորների հետ կապված քննչական գործողությունների հանրայնացման առումով՝ պայմանավորված դատական իշխանության հեղինակության պահպանության անհրաժեշտությամբ: Ուստի՝ ես չեմ կարող հաստատել այդ տեղեկությունը»: ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանն էլ նշեց. «Տեղեկատվություն չենք տրամադրում այդ մասին»: Հիշեցնենք, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ): |