«Այո, հնարավոր է գա մի օր՝ ստիպված լինենք առողջապահական ամբողջ համակարգը դարձնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարող համակարգ». նախարար
![]() 1433 Հինգշաբթի, 21 մայիսի, 2020 թ., 13:15 ՀՀ վերակենդանացման բաժանմունքներում քանի՞ պացիենտ պահելու հնարավորություն կա. այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հնչած հետևյալ հարցին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը պատասխանեց. «Ես այս պահին կխոսեմ միայն ռեանիմացիոն մահճակալներից՝ դրանք 203-ն են, որոնցից մի քանիսը շատ սպեցիֆիկ են, օրինակ՝ հղիների և երեխաների համար: Այսինքն, եթե մեծահասակներին պառկեցնելու խնդիր լինի՝ դրանք մոտավորապես 10-ով կկրճատվեն: Այս պահին դրանցից զբաղված են 131-ը և ազատ է 72-ը: Դա նշանակում է՝ ռեզերվներն այնքան էլ մեծ չեն... Ասեմ, որ ռեանիմացիաների մահճակալնները շատ երկար են զբաղեցվում, քանի որ հիվանդ քաղաքացիները շատ երկար են պառկում այդ բաժանմունքներում. միջին տևողությունը 20 օրից ավելի է լինում, եթե դրական տեղաշարժով դուրս են գրվում և ավելի կարճ է լինում այն մարդկանց համար, որոնք, դժբախտաբար, մահանում են.., Պետք է հասկանալ մի բան, որ, այո, հնարավոր է՝ գա մի օր, այնտեղ այլևս տեղ չլինի և ստիպված լինենք ՀՀ առողջապահական ամբողջ համակարգը դարձնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարող համակարգ»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը: |