«Անօրինականությունը սահման չունի». M Group-ի փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացնում
![]() 382 Չորեքշաբթի, 05 օգոստոսի, 2020 թ., 13:25 Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Ոստիկանության 6-րդ վարչության աշխատակիցներն այս պահին զննություն են իրականացնում Հյուսիսային պողոտայում գտնվող M group շինարարական ընկերությունում: «Քիչ առաջ ընկերության աշխատակցուհին ներկայացրեց, թե իրականում ինչ է կատարվել. ոստիկանները մտել են և պահանջել, որ դարակներում գտնվող հաշվապահական և այլ փաստաթղթերը դրվեն սեղանին: Ինչ-որ գտնվում է դարակում, օրենքով արգելվում է զննության գործողություն կատարելու դեպքում վերցնել, տեսնել, զննել»,-նշեց փաստաբանը՝ հայտարարելով, որ մինչև փաստաբանների գալը, ոստիկանության աշխատակիցների ցուցումով հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը խառը լցված են եղել սեղանին: «Երբ հասկացան, որ արդեն իսկ իրավունքների պաշտպանությունն իրականացվում է ամբողջ ծավալով, սկսվեց անօրինականության երկրորդ փուլը՝ ուժի գործադրումը»,-ասաց փաստաբանը: Վերջինի խոսքերով՝ իրեն թույլ չի տրվել մուտք գործել և իրավաբանական օգնություն ցույց տալ: |