Ցանցահենները հափշտակել են Apple-ի գաղտնի գծանկարները և պահանջում են 50 միլիոն դոլար
Ցանցահենների Revil խմբավորումը, որ հայտնի է նաև Sodinokibi անվամբ, հայտարարել է, որ գողացել է Apple ընկերության նորագույն արտադրանքի գծանկարները:
Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը:
Տվյալները, որոնք կոմերցիոն գաղտնիք են հանդիսանում, ցանցահենները ձեռք են բերել Apple-ի հիմնական մատակարար թայվանական Quanta Computer ընկերության տվյալները հափշտակելուց հետո: Ըստ աղբյուրի, ցանցահենները ոչ միայն գողացել են տվյալները, այլև դրանք գաղտնագրել են, ինչից հետո պահանջել են 50 միլիոն դոլար գաղտնազերծման բանալին տալու համար:
Apple-ը տեղի ունեցածը չի մեկնաբանել, իսկ Quanta Computer-ը հայտարարել է, որ աշխատում են խնդրի լուծման ուղղությամբ, նշելով, որ տեղի ունեցածը զգալի ազդեցություն չի թողել մատակարարի գործունեության վրա:
Իսկ ցանցահենները գումարը պահանջում են տալ մինչև մայիսի 1-ը, իսկ մինչ այդ նրանք խոստացել են պարբերաբար հրապարակել գաղտնի տեղեկություններ «Կուպերտինո» գաջեթի մասին: