«Չկա ավելի վտանգավոր խաղաղություն, քան անարդար խաղաղությունն է»․ Տ. Հայրապետյան
![]() 296 Կիրակի, 22 մայիսի, 2022 թ., 02:12 ԱԺ նախկին պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը գրում է. «Չկա ավելի վտանգավոր խաղաղություն, քան անարդար խաղաղությունն է, երբ դա կառուցվում է մի կողմի լիակատար հաղթանակի և մյուսի կապիտուլացիայի հաշվին։ Համաշխարհային պատմությունը ցույց է տալիս, որ նման խաղաղությունը դեպի նոր պատերազմ տանող ամենակարճ ճանապարհն է։ Հենց նման մի «խաղաղություն» է առաջարկում այսօր Բաքուն՝ Երևանին՝ ասելով, որ ադրբեջանցին հավերժ կապրի որպես հաղթող, իսկ հայն էլ՝ պարտվող։ Ազգի արժանապատվության նվաստացման հաշվին կառուցված ցանկացած թվացյալ խաղաղություն դա ռումբ է՝ իր բոլոր անկանխատեսելի հետևանքներով։ Եթե Բաքուն իրապես ուզեր խաղաղության կառուցում, ապա օրինակ՝ կստորագրեր փաստաթուղթը Կազանում, 2011թ., այսինքն՝ չէր մերժի խաղաղ կարգավորման տարբերակը։ Մինչդեռ Ալիևը հպարտորեն խոստովանել է, որ ինքը պատերազմի տարբերակն է ընտրել և ոչ թե փոխզիջումների։ Աղբյուրը` Տաթևիկ Հայրապետյան |