«Լայնորեն շրջանառվում է Հուլուսի Աքարի` թուրքական խորհրդարանում արված զեկույցի մի հատվածը». Վարուժան Գեղամյան
Ուրբաթ, 16 դեկտեմբերի, 2022 թ., 12:42
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանի թելեգրամյան գրառումը. «Երեկ երեկոյից լայնորեն շրջանառվում է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի՝ թուրքական խորհրդարանում արված զեկույցի մի հատվածը, որտեղ նա բառացի ասում է. «Մենք ադրբեջանական արդար դատի կողքին ենք՝ ներառյալ «Զանգեզուրի միջանցքը»՝ հավելելով, որ Թուրքիայի զինված ուժերը Ադրբեջանում են մեծածավալ զորավարժությունների համար:
Այս հայտարարությունը մի փոքր խեղաթյուրված է տարածվել, բայց էությունը դրանից չի փոխվում: Իսկապես, Թուրքիան Ադրբեջանի կողքին է, ավելին՝ Թուրքիան հենց Ադրբեջանն է ու «ադրբեջանական դատ» կոչվածը ոչ այլ ինչ է, քանի Թուրքիայի քաղաքական նախագիծը, որի մի դրվագը այսպես կոչված միջանցքն է: Միջանցքը ստանալուն հաջորդելու է նոր հանգրվան՝ Սյունիքի հայաթափում և գրավում: Ցանկալի է չսպասել, որ այս հանգրվանի մասին էլ Թուրքիայում որպես կատարված փաստ խոսեն, նոր այն դառնա մեր մտահոգության առարկան:
Արցախը 5 օր է՝ շարունակում է շրջափակված մնալ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից»: