Աշխարհի լավագույն կործանիչը՝ ըստ փորձագետների
Ամերիկյան F-35 թռիչքային մարտական ​​մեքենան աշխարհի լավագույն կործանիչն է, ըստ 19FortyFive-ի փորձագետների։ Փորձագետների կարծիքով՝ ամերիկյան կործանիչը լավագույն ընտրությունն է հնարավորությունների, գնի, պահպանման, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի պաշտպանունակության մեջ ունեցած եզակի ներդրման առումով։
Պորտալի տվյալներով՝ փորձագետների կասկածները փարատվել են երկու արևմտյան տերությունների՝ Կանադայի և Գերմանիայի՝ F-35-ների խմբաքանակ գնելու որոշումից հետո։ Կանադան ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի հետ միասին առաջին երկրներից մեկն էր, որը հարյուր միլիոնավոր դոլարներ ներդրեց F-35-ի մշակման համար, սակայն Օտտավայի նոր կառավարությունը Ջասթին Թրյուդոյի գլխավորությամբ հետաձգեց ձեռքբերումը՝ հօգուտ բաց մրցակցության: Պորտալի տվյալներով՝ այս մրցույթի արդյունքները հաստատել են, որ F-35-ը գերազանցում է իր բոլոր պոտենցիալ մրցակիցներին։
Կանադան վստահ է, որ F-35-ը ներկայացնում է մեր երկրի լավագույն կործանիչը կանադացիների համար լավագույն գնով, մեջբերում է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
2023 թվականի վերջին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը պայմանագիր է կնքել խոշոր արտադրող Lockheed Martin-ի հետ՝ 127 F-35 կործանիչ գնելու համար։ Պայմանագրի գումարը կազմում է ավելի քան 7 մլրդ դոլար։