ԱՄՆ-ն վախենում է Ռուսաստանի և Լիբիայի միջև դաշինքից. Bloomberg
ԱՄՆ-ն վախենում է Ռուսաստանի և Լիբիայի միջև ռազմական դաշինքից, գրում է Bloomberg-ը։ Գործակալությունը նշում է, որ երկրները մտադիր են պաշտպանական համաձայնագիր կնքել, որը կարող է հանգեցնել Միջերկրական ծովի ափին ռուսական ռազմածովային բազայի ստեղծմանը։
Ռազմական ենթակառուցվածքը կօգնի Մոսկվային հենվել Եվրոպայի «հարավային նախաշեմին» և «նոր մարտահրավեր կդնի» Միացյալ Նահանգների և նրա եվրոպացի դաշնակիցների առջև, ասվում է նյութում։
Լիբիայում ԱՄՆ նախկին հատուկ ներկայացուցչի խոսքով՝ այս սպառնալիքը «շատ լուրջ» է ընդունվում ԱՄՆ վարչակազմի կողմից։ «Եթե Ռուսաստանն այնտեղ նավահանգիստներ ունենա, ապա դա նրան հնարավորություն կտա լրտեսելու ամբողջ Եվրամիությունը»,- ասվում է հոդվածում։
Նախաստորագրվեց «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը