«Առաջին մարդը, որի ուղեղում ներդրվել է Neuralink չիպը, կարողանում է մտքի ուժով շարժել համակարգչային մկնիկը». Մասք
39510
Երեքշաբթի, 20 փետրվարի, 2024 թ., 15:24
«Ուղեղում Neuralink իմպլանտով առաջին պացիենտը կարողացել է մտքի ուժով կառավարել համակարգչային մկնիկը»,- Reuters-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Իլոն Մասքը։ Նրա խոսքով՝ Neuralink-ը նախատեսում է հասնել նրան, որ բուժառուն կարողանա մկնիկի կոճակների ավելի մեծ թվով սեղմումներ կատարել:
Ավելի վաղ՝ հունվարի 30-ին, Մասքը հայտնել էր, որ առաջին իմպլանտն է տեղադրվել մարդու ուղեղում: Այն կարող է վերականգնել կաթված տարած մարդկանց շարժունակությունը։