«Պատերազմը կարող է ավարտվել, եթե ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդները «աքսորվեն»»․ Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Վաշինգթոնում կայացած հանդիպումների ժամանակ հայտարարել է, որ պատրաստ է դադարեցնել պատերազմը Գազայի հատվածում, եթե պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման առաջնորդները հրաժարվեն իշխանությունից։ Այս մասին գրում է ամերիկյան Axios պորտալը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ։
Նեթանյահուն Գազայի հետպատերազմյան պլանի ճանապարհ չի տեսնում, քանի դեռ ՀԱՄԱՍ-ը իշխանության է: Եթե խմբավորման առաջնորդները «աքսորվեն», դա կարող է բացել ապագա պլանի դուռը, որը, հնարավոր է, կներառի ԱՄՆ-ի կողմից «Գազայի գրավումը», ասվում է զեկույցում:
Նախօրեին Ամերիկայի նախագահն ասել էր, որ Իսրայելը կարող է Գազայի հատվածի վերահսկողությունը հանձնել ԱՄՆ-ին, իսկ պաղեստինցիները կվերաբնակեցվեն տարածաշրջանի ավելի ապահով վայրերում։