Friday, 07 February, 2025, 11:50
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu during his meetings with U.S. officials in Washington said the war with Hamas could end if its leaders go into exile, according to three sources who spoke with Axios.
"Bibi and Israeli leadership have articulated a plan that includes allowing senior Hamas leadership to go into exile in a third-party country," a U.S. source familiar with the issue told the news outlet.
President Donald Trump suggested Tuesday that displaced Palestinians be permanently resettled outside Gaza and proposed the U.S. take "ownership" in redeveloping the area. His remarks drew swift opposition from Hamas.