«ԱՄՆ-ն միջուկային ծրագրից դուրս հարցեր չի քննարկել»․ Արաղչի
Հռոմում Իրանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, բանակցությունների երրորդ փուլը կկայանա ապրիլի 26-ին։ Այս մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ-ն։
«ԱՄՆ պատվիրակությունը բանակցությունների ընթացքում Իրանի միջուկային ծրագրի շրջանակներից դուրս հարցեր քննարկելու փորձեր չի ձեռնարկել»,- հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին:
«Պատվիրակությունները համաձայնեցրել են երկու երկրների տեխնիկական խմբերի հանդիպումների կազմակերպումը, դրանք կսկսվեն Օմանում ապրիլի 23-ին: Թեհրանը կշարունակի Վաշինգթոնի հետ բանակցություններն իր միջուկային ծրագրի շուրջ, քանի դեռ դրանք կառուցողական և արդյունավետ կլինեն»,- ավելի վաղ, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել էր Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային։
Նա նաև հավելել է, որ Թեհրանի հիմնական պահանջը մնում է հակաիրանական պատժամիջոցների ամբողջական վերացումը՝ դրանք չվերսկսելու երաշխիքներով։
Հիշեցնենք՝ այսօր Հռոմում տեղի է ունեցել ԱՄՆ և Իրանի պատվիրակությունների միջև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների երկրորդ փուլը։