"The US did not discuss issues beyond the nuclear program" - Araghchi
The meeting of Iranian and US representatives in Rome was held in a constructive atmosphere, the third round of talks will be held on April 26. This was reported by the Iranian Foreign Ministry.
"The US delegation did not attempt to discuss issues outside the framework of Iran's nuclear program during the talks," Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said.
"The delegations agreed to organize meetings of technical groups of the two countries, which will begin in Oman on April 23. Tehran will continue negotiations with Washington on its nuclear program as long as they are constructive and effective," Iranian Foreign Ministry spokesman Esmail Baghai had earlier stated.
Baghay added that Tehran's main demand remains the complete lifting of anti-Iran sanctions, with guarantees that they will not be reinstated.