«Թեհրանը ցանկանում է նվազեցնել Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը»․ Արաղչի
Թեհրանը ցանկանում է նվազեցնել Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը։ Այս մասին, ISNA-ի փոխանցմամբ, հայտնել է Իսլամաբադում պաշտոնական այցով գտնվող Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Իրանի հարաբերությունները Պակիստանի, ինչպես նաև տարածաշրջանի այլ երկրների, այդ թվում՝ Հնդկաստանի հետ, մեծ նշանակություն ունեն»։
Կոչ անելով Պակիստանին և Հնդկաստանին զսպվածություն ցուցաբերել՝ Արաղչին նշել է, որ կդիտարկի Իրանի և երկու երկրների միջև երկկողմ և տարածաշրջանային հարցերը։
Հիշեցնենք՝ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը սրվել էր ապրիլի 22-ին՝ Հնդկաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Քաշմիր տարածքում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունից հետո, որի հետևանքով 26 մարդ էր մահացել։ Տեղի ունեցածի մեջ Հնդկաստանը մեղադրում է Պակիստանին։