«Եթե ՀՀ-ն խոչընդոտի Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, կհայտնվի ոչ միայն տրանսպորտային, այլև քաղաքական մեկուսացման մեջ». Ալիև
![]() 1094 Շաբաթ, 19 հուլիսի, 2025 թ., 19:00 Եթե Հայաստանը շարունակի խոչընդոտել Զանգեզուրի միջանցքի բացման հետ կապված գործընթացը, ապա նրա՝ երբևէ տարանցիկ երկիր դառնալու հնարավորությունները մոտենում են զրոյի։ APA-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով օկուպացված Ստեփանակերտում անցկացվող III գլոբալ մեդիա համաժողովին։ «Ցավոք, վերջին հինգ տարվա ընթացքում հայկական կողմից որևէ աշխատանք (Զանգեզուրի միջանցքի հետ կապված) չի իրականացվել։ Այս հարցը դիտավորյալ հանվում է օրակարգից։ Այս դեպքում Հայաստանի՝ երբևէ տարանցիկ երկիր դառնալու հնարավորությունները մոտենում են զրոյի։ Եթե նրանք շարունակեն խոչընդոտել այս գործընթացը, կարծում եմ, կհայտնվեն ոչ միայն տրանսպորտային մեկուսացման մեջ, ինչպես դա այսօր է, այլև որոշակի չափով նաև քաղաքական մեկուսացման մեջ»,- նշել է Ալիևը։ |