Aliyev: "If Armenia continues to block the process related to the Zangezur corridor, they will find themselves not only in transport, but also in political isolation"
If Armenia continues to obstruct the process of opening the Zangezur corridor, its chances of ever becoming a transit country are approaching zero.
According to APA, this was stated by Azerbaijani President Ilham Aliyev, speaking at the III Global Media Forum in occupied Stepanakert.
“Unfortunately, no work has been carried out by the Armenian side (in connection with the Zangezur corridor) over the past five years. This issue is being deliberately removed from the agenda. In this case, Armenia’s chances of ever becoming a transit country are approaching zero. If they continue to obstruct this process, I think they will find themselves not only in transport isolation, as they are today, but also in political isolation to a certain extent,” Aliyev noted.