Կասպից ծովի մակարդակն իջել է ռեկորդային ցածր մակարդակի
Կասպից ծովի մակարդակը դիտարկման ամբողջ ժամանակահատվածում իջել է ռեկորդային ցածր մակարդակի՝ գետային ջրերի հոսքի նվազման պատճառով, հայտնել է Ձկնորսության համառուսաստանյան հետազոտական ինստիտուտի Վոլգա-Կասպյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչը։
«Ներկայում Կասպից ծովի մակարդակն իջել է գործիքային դիտարկումների ողջ ժամանակահատվածի համար նվազագույն մակարդակից էլ ցածր սանդղակի. այն բարձրությունների Բալթյան համակարգի համաձայն կազմում է մինուս 29 մետրից պակաս», - ասել է նա։
Իրավիճակի պատճառների թվում մասնագետները նշում են ծովի և գետերի մակերևույթից ջրի գոլորշիացման աճը՝ մթնոլորտում ջերմոցային գազերի աճի և ջերմաստիճանի բարձրացման, ինչպես նաև Կասպից ծովը սնուցող գետերից ջրի ակտիվ ջրառի պատճառով։