Ռուսաստանը 2030 թվականին կգործարկի փակ վառելիքային ցիկլով ատոմային էներգետիկ համակարգ
Ռուսաստանը 2030 թվականին Տոմսկի մարզում կգործարկի աշխարհում առաջին փակ վառելիքային ցիկլով ատոմային էներգետիկ համակարգը։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գլոբալ ատոմային ֆորումում։ «Արդեն 2030 թվականին մենք Ռուսաստանում՝ Տոմսկի մարզում, նախատեսում ենք գործարկել աշխարհում առաջին փակ վառելիքային ցիկլով ատոմային էներգետիկ համակարգը:
Ի՞նչ է սա նշանակում։ Սա իսկապես հեղափոխական զարգացում է ռուս գիտնականների և ինժեներների կողմից։ Ի՞նչ է սա նշանակում։ Դա նշանակում է, որ գործնականում ամբողջ ծավալը՝ 95%-ը, բազմիցս կօգտագործվի ռեակտորներում: Այս մեխանիզմը, ի վերջո, հնարավորություն կտա գրեթե ամբողջությամբ լուծել ռադիոակտիվ թափոնների կուտակման խնդիրը։ Եվ, ինչը նույնպես չափազանց կարևոր է, այն էապես կլուծի ուրանի մատչելիության հարցը»,- ասել է նա։
Նախագահը նշել է, որ Ուլյանովսկի մարզում ստեղծվող միջազգային հետազոտական ​​կենտրոնում նախատեսվում է փակ ցիկլով ատոմային էներգիայի համար նախատեսված առաջադեմ նյութերի ամբողջ սպեկտրի փորձարկում։ «Եվ մենք հրավիրում ենք տարբեր երկրների գիտնականների համագործակցել այնպիսի տեխնոլոգիաների մշակման շուրջ, որոնք առանց չափազանցության կբերեն միջուկային էներգիայի նոր դարաշրջան», - հավելել է Պուտինը։