Ճապոնիայում ներկայացվել է մարդ լվացող մեքենա
Ճապոնական Science Inc. ընկերությունն Օսակայում կայացած Expo 2025 ցուցահանդեսում ներկայացրել է Mirai Human Washing Machine-ը՝ պարկուճային սարք, որը մաքրում է մարմինը պղպջակների և մանրաշիթ ցնցուղի միջոցով:
Սարքը 2,3 մետր երկարությամբ պարկուճ է։ Այն չունի պտտվող մասեր. մաքրումը կատարվում է պղպջակների հոսքի և ուղղորդված ցնցուղի միջոցով։ Դիզայնը հիշեցնում է 1970 թվականի Օսակայի ցուցահանդեսում ցուցադրված կոնցեպտը։ Science Inc.-ի գործադիր տնօրենը որոշել է ստեղծել սարքի ժամանակակից տարբերակ՝ ոգեշնչված այդ հին նախատիպից։
Պարկուճը հագեցած է ներկառուցված սենսորներով, որոնք վերահսկում են սրտի զարկերը և այլ ցուցանիշներ։ Ընկերությունը պնդում է, որ սա օգնում է պահպանել անվտանգ գործընթացը և նվազեցնել սթրեսը ընթացակարգի ընթացքում։ Օգտատերը պառկում է պարկուճի մեջ, փակում է կափարիչը, և սկսվում է ավտոմատ ծրագիրը։ Ցիկլի ընթացքում հնչում են տեսողական էֆեկտներ և երաժշտություն։ Մաքրումից հետո պարկուճը ակտիվացնում է չորացման գործառույթը։ Ամբողջ գործընթացը տևում է մոտ 15 րոպե։
Արտադրվել է 50 միավոր։ Օսակայի մի հյուրանոց արդեն գնել է մեկ սարք։ Այլ երկրների ընկերություններ նույնպես հետաքրքրություն են հայտնել։ Տեղական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ յուրաքանչյուր սարքը կարժենա մոտավորապես 60 միլիոն իեն (մոտավորապես 148 միլիոն դրամ):