Ստեղծվել է սարք, որը կօգնի ինսուլտ տարած հիվանդներին խոսել
Չինացի և բրիտանացի հետազոտողները ստեղծել են մի սարք, որը ամրացվում է ինսուլտ տարած հիվանդի պարանոցին, կարդում է նրանց ձայնային մկանների շարժումները և դրանք վերածում խոսքի հնչյունների: Այս սարքը թույլ է տալիս ինսուլտ տարած հիվանդներին վերականգնել խոսելու ունակությունը, հայտնում է Քեմբրիջի համալսարանի մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես բացատրում են հետազոտողները, ինսուլտ տարած հիվանդների մոտ հաճախ զարգանում է դիզարթրիա՝ դեմքի, պարանոցի և բերանի մկանների վերահսկողության թուլացում։ Արդյունքում, շատ հիվանդներ կորցնում են խոսելու ունակությունը, իսկ մյուսները խնդիրներ են ունենումարտասանության, խոսքի արագության կամ այլ խանգարումների հետ, որոնք զգալիորեն նվազեցնում են կյանքի հարմարավետությունը և դժվարեցնում զրուցակիցների կողմից հիվանդների մտքերի ընկալումը:
Այս խնդիրը լուծելու համար չինացի և բրիտանացի գիտնականները մշակել են արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված համակարգ, որը հայտնաբերում է հիվանդի ձայնային մկանների կողմից կատարվող փոքր շարժումները, ինչպես նաև վերահսկում է քներակային զարկերակը և հիվանդի հուզական վիճակի հետ կապված տարբեր բիոմարկերներ: Այն իրենից ներկայացնում է «վզնոց»՝ բաղկացած սենսորներից և բարձրախոսներից, որը ամրացվում է հիվանդի պարանոցին։
Երբ այս համակարգի օգտատերը փորձում է արտասանել որևէ բառ, արհեստական ​​բանականության համակարգը վերահսկում է պարանոցի մկանների դիրքի և հիվանդի զարկերակի փոփոխությունները և օգտագործում է այս տեղեկատվությունը՝ հասկանալու համար, թե ինչ էր փորձում ասել հիվանդը: Այս վերծանումը լրացվում և ճշգրտվում է՝ օգտագործելով հիվանդի հուզական վիճակի վերաբերյալ տվյալներ, ինչը թույլ է տալիս սարքին վերարտադրել երկար նախադասություններ և նախադասությունների հաջորդականություն՝ հաշվի առնելով հիվանդի փորձառությունները։