ՌԴ-ում մշակվել է միացություն, որը ուժեղացնում է քիմիաթերապիայի ազդեցությունը ուղեղի քաղցկեղի դեպքում
Նովոսիբիրսկի գիտնականները մշակել են խեժաթթվի՝ փշատերև ծառերի մոտ հանդիպող նյութի հիման վրա ստեղծված միացություն, որը բարձրացնում է գլիոբլաստոմայի քիմիաթերապիայի արդյունավետությունը: Այս մասին TASS-ին հայտնել է Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանի Բժշկության և բժշկական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի կենսաբժշկական հետազոտությունների և դեղագործության փոխտնօրեն Միխայիլ Խվոստովը։
Գլիոբլաստոման ուղեղի ուռուցք է, որը բնութագրվում է մեծ ագրեսիվությամբ: Այն արագ աճում է, ներթափանցում է առողջ հյուսվածքներ և հաճախ դեղորայքակայուն է, իսկ արյունաուղեղային պատնեշը թույլ չի տալիս դեղամիջոցներին հասնել դրան: Այդ պատճառով ստանդարտ բուժումը, ներառյալ վիրահատությունը, ճառագայթումը և քիմիաթերապիան, հաճախ չի կարողանում ոչնչացնել բոլոր քաղցկեղային բջիջները: Հիվանդությունը կրկնվում է, և գոյատևման մակարդակը մնում է ցածր՝ միջինը 14-18 ամիս: Թերապիայի ուժեղացումը օգնում է ավելի լավ ճնշել ուռուցքը, հաղթահարել դիմադրությունը և երկարացնել հիվանդի կյանքը:
Ինչպես պարզաբանել Է գիտնականը, մշակված միացությունը թույլ կտա ուժեղացնել տեմոզոլոմիդի ազդեցությունը՝ հակաուռուցքային դեղամիջոց, որն օգտագործվում է գլխուղեղի չարորակ ուռուցքների, մասնավորապես՝ բազմաձև գլիոբլաստոմայի բուժման ժամանակ: Գիտնականները նախատեսում են մի շարք փորձարկումներ անցկացնել կենդանիների վրա՝ նպատակ ունենալով վերջնական պատասխան տալ նոր մոլեկուլի արդյունավետության և անվտանգության վերաբերյալ: Խվոստովի խոսքով՝ փորձարկումները կտևեն մոտ 3-5 տարի։