«Apple-ն օգտագործում է Anthropic AI-ը, թեև իր օգտատերերի համար ընտրել է Google-ը». Մարկ Գուրման
Bloomberg-ի սյունակագիր Մարկ Գուրմանը TBPN-ին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ Apple-ն իր գործառնական և արտադրանքի մշակման գործում մեծապես կախված է Anthropic-ի մշակումներից՝ չնայած Google-ի հետ արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում իր հրապարակայնորեն հայտնի գործընկերությանը։
Ըստ Գուրմանի, Anthropic-ը իրականում կարևոր դեր է խաղում Apple-ի ներքին արհեստական ​​ինտելեկտի գործընթացներում։ Ընկերության տեխնոլոգիաներն օգտագործվում են արտադրանքի մշակման և ձեռնարկությունների գործիքների մեջ, և Apple-ն իր սերվերներում տեղադրել է Claude լեզվի մոդելի իր սեփական տարբերակները։
Ինչպես պարզաբանել է լրագրողը, Apple-ն սկզբում Anthropic-ը համարում էր iOS-ում արհեստական ​​ինտելեկտի գործառույթների ներդրման հիմնական գործընկեր։ Սակայն բանակցությունները փակուղի են մտել ֆինանսական պայմանների պատճառով։ Anthropic-ը, իբր, պահանջել է միլիարդավոր դոլարների տարեկան վճարումներ, որոնք այնուհետև ամեն տարի կրկնապատկվել են երեք տարվա ընթացքում։
Արդյունքում, Apple-ը հրաժարվել է գործարքից և որոշել է սպառողական արհեստական ​​ինտելեկտի գործառույթների համար համագործակցել Google-ի հետ՝ պահպանելով Anthropic լուծումների ակտիվ օգտագործումն իր ներքին ենթակառուցվածքներում։ Apple-ի և Google-ի արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում համագործակցության առաջին պտուղները կներկայացվեն այս գարնանը՝ iOS 26.4-ի թողարկմամբ, որը ներառում է Google Gemini-ի կողմից հզորացված թարմացված Siri-ն։