Պակիստանի արտգործնախարարը հաստատում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև անուղղակի բանակցությունների մասին
Պակիստանի արտգործնախարար Իսհակ Դարը հինգշաբթի օրը հաստատել է, որ Պակիստանը հաղորդագրություններ է փոխանակում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև։
«ԶԼՄ-ներում անհարկի են ենթադրություններ Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը դադարեցնելու համար խաղաղության բանակցությունների մասին։ Իրականում ԱՄՆ-ն և Իրանը անուղղակի բանակցություններ են վարում պակիստանյան հաղորդագրությունների միջոցով», - գրել է Դարը X սոցիալական ցանցում։ Նա նշել է, որ Իրանը, այսպիսով, ԱՄՆ-ից ստացել է 15 կետանոց առաջարկ, որը նրանք այժմ քննարկում են։ Նախարարը հավելել է, որ Թուրքիան և Եգիպտոսը աջակցում են անուղղակի բանակցությունների նախաձեռնությանը։
Դարը հավելել է, որ Իսլամաբադը կշարունակի ամեն ջանք գործադրել տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու համար։
Նախկինում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը բանակցություններ են վարում։ Axios-ը հայտնել է, որ Վաշինգթոնը Թեհրանին ուղարկել է 15 կետանոց առաջարկ՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար։
Իրանի արտգործնախարար Աբաս Արաղչին, իր հերթին, պարզաբանել է, որ Թեհրանը քննարկում է Վաշինգթոնի կողմից ներկայացված առաջարկները, բայց երկխոսության մասին խոսք չկա։