Եգիպտոսում հայտնաբերվել է մարդանման կապիկների հնագույն նախնու մնացորդները
Միջազգային գիտնականների խումբը Եգիպտոսի հյուսիսում՝ Ալ Կատտարա իջվածքում, հայտնաբերել է հնագույն բարձրակարգ պրիմատի՝ Masripithecus moghraensis-ի մնացորդները, որը բնակվել է մոտ 17–18 միլիոն տարի առաջ, վաղ միոցենի շրջանում։ Այս մասին հայտնում է Էլ-Մանսուրի համալսարանի մամուլի ծառայությունը, գրում է The Mountaineer-ը։
Գիտնականների խոսքով՝ այս հայտնագործությունը կարող է զգալիորեն փոխել մարդանման կապիկների ծագման վերաբերյալ գիտական պատկերացումները: Նախկինում համարվում էր, որ նրանց ընդհանուր նախնին ապրել է Արևելյան Աֆրիկայում, սակայն նոր տվյալները վկայում են Մերձավոր Արևելքի հնարավոր հայրենիքի մասին:
Հինգ տարվա պեղումներից հետո գիտնականները հայտնաբերել են ստորին ծնոտի մի հատված՝ լավ պահպանված ատամներով, այդ թվում՝ մեծ ժանիքներով և սեղանատամներով։ Ատամնային կառուցվածքի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ այն բազմազան սննդակարգ ուներ. կարող էր սնվել և՛ փափուկ մրգերով, և՛ կոշտ ընկուզեղենով կամ սերմերով։ Հետազոտողների կարծիքով, այս հարմարվողականությունը օգնել է տեսակին գոյատևել Հյուսիսային Աֆրիկայի և Արաբիայի փոփոխական կլիմայում վաղ միոցենի ժամանակ։
Անատոմիայի համեմատությունները այլ անհետացած պրիմատների հետ ցույց են տվել, որ այս տեսակը կարող է լինել բոլոր ժամանակակից հոմինոիդների ամենահավանական ընդհանուր նախնին։