Հունգարիան վարչապետ ընտրեց
Հունգարիայի վարչապետ է ընտրվել «Տիսա» կուսակցության առաջնորդ Պետեր Մագյարը։ Նա փոխարինում է Վիկտոր Օրբանին, որը պաշտոնը զբաղեցրել է 16 տարի։
Նոր խորհրդարանը ձևավորվել է ապրիլյան ընտրություններից հետո։ Մագյարը նախարարական պաշտոնների համար մի քանի թեկնածու է առաջադրել։ Օրինակ՝ նա Անիտա Օրբանին առաջարկել է արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում, իսկ Մարտոն Մելեթելի-Բարնային՝ արդարադատության նախարարի պաշտոնում։
Մագյարի կուսակցությունը օրենսդիր մարմնում 199 տեղերից ստացել է 141-ը՝ ստանալով սահմանադրական մեծամասնության երկու երրորդը։
Մագյարը նախկինում մեղադրել էր հեռացող կառավարությանը բյուջեի վատ կառավարման համար։ Հունգարիայի պետական ​​բյուջեի դեֆիցիտը 2026 թվականին կկազմի ՀՆԱ-ի 6.8%-ը՝ նախատեսված 3.9%-ի փոխարեն։ Վարչապետի գրասենյակի ղեկավար Գերգելի Գուլյասը հերքել է այդ հայտարարությունը, բացատրելով, որ ապրիլյան ընտրություններից հետո կառավարությունը դադարեցրել է նոր ծախսերը և միջոցներն օգտագործում է միայն անհրաժեշտ ծառայությունների մատուցման համար։