Հնագետները Եգիպտոսում մումիաների բերանում դրված ոսկե լեզուներ են հայտնաբերել
Հնագետները Ալեքսանդրիայից 100 կիլոմետր արևմուտք գտնվող եգիպտական Մարինա էլ-Ալամեյն քաղաքում հայտնաբերել են 18 դամբարան։ Live Science-ի տվյալներով՝ դրանք պարունակում էին 24 ոսկե լեզուներ, որոնք ավանդաբար դրվում էին մումիաների բերանում։
Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարության տվյալներով՝ թաղումները թվագրվում են Պտղոմեոսյան կամ Հռոմեական ժամանակաշրջանին։ Տասնմեկ դամբարան գտնվում էին խորը գետնի տակ, իսկ մյուս յոթը՝ մակերեսին ավելի մոտ։ Դրանք պարունակում էին բազմաթիվ առարկաներ, այդ թվում՝ 24 ոսկե լեզուներ, որոնք հին եգիպտացիները դնում էին մումիաների բերանում։
Հնագիտության փոխնախարար Հեշամ Հուսեյնի խոսքով՝ այս թալիսմանները օգնում էին մահացածներին շփվել աստվածների հետ և արտասանել սրբազան բանաձևեր Օսիրիսի դատաստանի ժամանակ։ Լեզուներից մեկը նման է «Հորուսի աչքին», որը չարիքից պաշտպանության խորհրդանիշ է։