ԱԲ-ն դուրս է գալիս ՏՏ ոլորտի սահմաններից և դառնում պարտադիր հմտություն
Արհեստական բանականության հմտություններն այլևս միայն տեխնոլոգիական ոլորտում չէ, որ պահանջված են: Indeed-ի վերլուծաբանների կարծիքով, գործատուներն ավելի ու ավելի հաճախ են պահանջում արհեստական բանականության հմտություններ ծրագրային ապահովման մշակումից դուրս մասնագետներից՝ ուսուցիչներից, բեռնատարի վարորդներից, ֆիզիկական թերապևտներից, մարդկային ռեսուրսների մասնագետներից, մարքեթոլոգներից և այլ մասնագիտություններից:
Ուսումնասիրությունը անցկացվել է ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Նիդերլանդների և Իսպանիայի աշխատաշուկաներում: Վեց երկրներից հինգում արհեստական բանականության հետ կապված աշխատատեղերի մեծ մասն այժմ ավանդական ոլորտներում է, այլ ոչ թե տեխնոլոգիական ոլորտում: Բացառություն է կազմում Իսպանիան, որտեղ նման պահանջներ դեռևս հիմնականում հանդիպում են ՏՏ ոլորտում:
Indeed-ի վերլուծության համաձայն, ԱՄՆ-ում արհեստական բանականության մասին հիշատակող աշխատատեղերի թիվը 2022 թվականի 264-ից աճել է մինչև 822՝ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում: Եվրոպայում արհեստական բանականության մասին հիշատակող աշխատատեղերի աճի տեմպն այդքան արագ չէ: Օրինակ՝ Գերմանիայում դրանց թիվը հասավ 288-ի միայն մինչև 2026 թվականը։ Մինչդեռ, ԱՄՆ-ում նման պաշտոնների մասնաբաժինը բոլոր մասնագիտությունների 2.6%-ից աճել է մինչև 8.3%՝ եռամսյակում առնվազն հինգ թափուր աշխատատեղով։
Այնուամենայնիվ, գործատուները՝ որպես կանոն, չեն սպասում, որ թեկնածուները մշակեն արհեստական բանականության մոդելներ։ Փոխարենը, նրանք կենտրոնանում են առկա գործիքներն օգտագործելու ունակության վրա, օրինակ՝ ուսումնական նյութեր պատրաստելու, տվյալներ վերլուծելու, փաստաթղթեր պատրաստելու, երթուղիներ պլանավորելու, առօրյա առաջադրանքները ավտոմատացնելու կամ հաճախորդների հետ շփվելու համար։
Ուսումնասիրության հեղինակները կարծում են, որ արհեստական բանականությունը դառնում է նույնքան հիմնարար աշխատանքային գործիք, որքան էլ ժամանակին էլեկտրոնային փոստը, գրասենյակային ծրագրերը և ինտերնետը։ Քանի որ գեներատիվ արհեստական բանականությունն ավելի տարածված է դառնում, նման գործիքների իմացությունը դառնում է համընդհանուր մասնագիտական հմտություն, որը պահանջարկ ունի Սիլիկոնյան հովտից շատ ավելի հեռու։