Ալիքային էլեկտրակայանն ստացել է իր առաջին DNV համապատասխանության վկայականը
Corpower C4 ալիքային էլեկտրակայանը վկայագրվել է Նորվեգիայի դասակարգման ընկերության՝ DNV-ի կողմից։ Արտադրող Corpower Ocean-ի տվյալներով՝ սա ալիքային էներգիայի փոխակերպիչի առաջին նախատիպային DNV վկայականն է։
DNV-ն (նախկինում՝ Det Norske Veritas) աշխարհի ամենահարգված անկախ վկայագրման և տեխնիկական գնահատման կազմակերպություններից մեկն է։ Պատմականորեն այն դասակարգել է ծովային նավերը և այսօր ստուգում է նավերի, նավթի և գազի հարթակների, քամու և ալիքային էլեկտրակայանների, էներգետիկ սարքավորումների և այլ բարդ ինժեներական կառույցների անվտանգությունն ու հուսալիությունը։
DNV վկայագրումը անկախ հաստատում է, որ տեխնոլոգիան համապատասխանում է անվտանգության, հուսալիության և ինժեներական որակի խիստ միջազգային պահանջներին։ Ներդրողների, ապահովագրողների և հաճախորդների համար այս վկայագրումը նվազեցնում է տեխնոլոգիական ռիսկերը և բարձրացնում նախագծի վստահությունը։
Վկայագրումը հաստատում է, որ Corpower-ի տեխնոլոգիան համապատասխանում է DNV-ի կառուցվածքային ամրության, հուսալիության և անվտանգության պահանջներին, ըստ Corpower Ocean-ի։ Վկայագրման գործընթացն սկսվել է նախագծման փուլում և տևել է յոթ տարի։ DNV-ն աջակցել է գործընթացին՝ սկսած կոնցեպտի մշակումից, նախագծումից, արտադրությունից և հավաքումից մինչև ցամաքային փորձարկում և հետագա շահագործում։
Corpower C4 ալիքային էլեկտրակայանը նման է սովորական լողացող նավի: Այն բաղկացած է 19 մետր երկարությամբ լողացող կորպուսից, 9 մետր տրամագծով և մոտավորապես 11 տոննա քաշով: Համակարգը խարսխված է ծովի հատակին: Լողացող նավի ներսում գտնվող մեխանիզմը ալիքների մեջ դրա ուղղահայաց տատանումները վերածում է պտտական ​​շարժման: Սա, իր հերթին, գործարկում է էլեկտրաէներգիա արտադրող գեներատոր:
Corpower Ocean-ը մի քանի տարի հաջողությամբ փորձարկել է այս համակարգը Պորտուգալիայի ափերին: Համակարգը նաև ապացուցել է իր հուսալիությունը ծայրահեղ պայմաններում, երբ ալիքները 2023 թվականի նոյեմբերին փոթորկի ժամանակ հասել են 18.5 մետրի:
Wavespring անվամբ մեխանիզմը ապահովում է, որ նման բարձր ալիքները չվնասեն մեխանիկական բաղադրիչները: Սակայն հանգիստ օրերին Wavespring-ն ուժեղացնում է շարժումը, այնպես որ մեկ մետրանոց ալիքներն ստեղծում են երեք մետրանոց ալիքների էֆեկտ։
Corpower C4 նախատիպը գործում է Պորտուգալիայի ափերի մոտ 2023 թվականից և էլեկտրաէներգիա է մատակարարում երկրի էլեկտրացանցը։ Corpower Ocean-ը նախատեսում է կառուցել առաջին երկու արդյունաբերական ալիքային էլեկտրակայանները Պորտուգալիայի և Շոտլանդիայի ափերի մոտ։ Գործարկումը նախատեսված է 2027-2029 թվականներին։
Այս տեսակի ալիքային էլեկտրակայանի առավելությունն այն է, որ, ի տարբերություն արևային կամ քամու էլեկտրակայանների, այն հուսալիորեն էլեկտրաէներգիա է արտադրում գրեթե ամբողջ օրվա ընթացքում։