Հարավային Կորեան բոլոր քաղաքացիներին անվճար հասանելիություն կտրամադրի գեներատիվ արհեստական բանականության ծառայություններին՝ «Արհեստական բանականություն բոլորի համար» ծրագրի շրջանակներում: Կառավարությունը մտադիր է պետական մարմինների հետ բոլոր փոխազդեցությունները տեղափոխել արհեստական բանականություն՝ անվճար և առանց որևէ սահմանափակումների:
Ծրագրին կմասնակցեն խոշոր հեռահաղորդակցության օպերատորներ SK Telecom-ը և KT-ն, ինչպես նաև Kakao-ն՝ կորեական «սուպեր հավելվածի»՝ KakaoTalk-ի (Չինաստանում WeChat-ի նման) մշակողը: Կառավարությունը նրանց միջև կբաշխի 512 Nvidia B200 գրաֆիկական պրոցեսորներ և, սկսած հաջորդ տարվանից, կծածկի նաև ծառայությունների շահագործման ծախսերը: Պայմանագրերը նախատեսվում է ստորագրել հաջորդ ամիս, իսկ մեկնարկը՝ տարեվերջին:
Մասնակցության հիմնական պայմանն այն է, որ հիմնական գործառույթները, ինչպիսիք են բժշկի մոտ այցելությունները, հարկերի վճարումը կամ աշխատանք և բնակարան գտնելու օգնությունը, պետք է լինեն անվճար, նույնիսկ եթե ծառայության օգտագործումը գերազանցում է պետական սուբսիդիաները: Դրա դիմաց օպերատորներին թույլատրվում է մշակել իրենց սեփական մոդելները և վերապատրաստել նրանց, ներառյալ ծառայություններից ստացված տվյալների, ինչպիսիք են օգտատերերի հարցումները, օգտագործումը:
Մեկ այլ պահանջ. ծառայության առնվազն կեսը պետք է հիմնված լինի ներքին արհեստական բանականության մոդելների վրա: SK Telecom-ը, ըստ տեղեկությունների, օգտագործում է A.X K2, Solar Open 2, Motif 3 և K-EXAONE 2.0 մոդելները, KT-ն՝ Mi:dm K Pro 2.5, Solar Pro 4 և Motif 3, իսկ Kakao-ն՝ Kanana, EXAONE և K-EXAONE 2.0 մոդելները։
Կառավարության տվյալների համաձայն, հարավկորեացիների մոտ մեկ քառորդն արդեն վճարում է գեներատիվ արհեստական բանականությանը մուտք գործելու համար (համեմատության համար, ԱՄՆ-ում արհեստական բանականության պրեմիում բաժանորդների բաժինը կազմում է 2%): Ավելի քան 20 միլիոն մարդ օգտագործում է նեյրոնային ցանցերի անվճար տարբերակներ:
Մինչև 2026 թվականը Հարավային Կորեայում արհեստական բանականության զարգացման համար հատկացվել է մոտ 7.2 միլիարդ դոլար: