Monday, 06 January, 2020, 14:20
Hours before the U.S. military sent a Reaper drone to kill one of the most wanted men on the planet, U.S. President Donald Trump was relaxing at his palatial Florida properties. In the morning, he played 18 holes at Trump International, his West Palm Beach golf club.
At around 3 p.m., he returned to Mar-a-Lago, the historic oceanfront estate he’s branded “the Winter White House,” and waited, donning a navy blue suit with a powder-blue tie and an American flag pinned to his lapel.
He’d already made a risky — and potentially world-altering — decision to allow the U.S. military to kill Qassem Soleimani, the leader of Iran’s elite paramilitary forces. Earlier this week, he’d been surrounded at Mar-a-Lago by top officials like Secretary of State Mike Pompeo, Chairman of the Joint Chiefs of Staff Mark Milley, acting White House chief of staff Mick Mulvaney, national security adviser Robert O’Brien and Legislative Affairs Director Eric Ueland. Throughout the entire week, Trump sought input from other advisers by phone.
“He was calm, cool and collected,” said conservative radio host Howie Carr, who spoke with Trump on Thursday at Mar-a-Lago soon after the news first broke, as the president dined with GOP House leader Kevin McCarthy. “I had no idea there was anything out of the ordinary going on until I got home.”