The United States has already achieved virtually all of its goals in negotiations with Iran, said US President Donald Trump on July 2.
"And we are negotiating. It seems to me that they have agreed to almost everything that we need," he emphasized in an interview with CNBC․
At the same time, the head of the White House assured that he has no desire to wage a military campaign against Iran that would last for years. "It's true! It's true!" Trump exclaimed when a television host described him as a pragmatist, thanks to whom the United States will not find itself drawn into another "forever war" – this time, with Iran. "We've been in Vietnam for 19 years. We've been in Afghanistan for about 10 years. We fought forever in Korea. I don't even want to mention World War I and World War II. We were in each [of those] wars for many, many years. And here I am for four months," the US president said. "And what have I accomplished? I defeated them militarily," Trump asserted.