Friday, 08 May, 2020, 13:30
Chinese Vice-Premier Liu He held a phone call with US trade officials on Friday morning, with both sides agreeing the two countries should strengthen macroeconomic and public health cooperation.
According to a statement the Ministry of Commerce released on Friday, Vice-Premier Liu He spoke with US Trade Representative Robert Lighthizer and US Treasury Secretary Steven Mnuchin.
Both sides said China and the US should cement cooperation in macroeconomy and public health, and strive to create a favorable condition for implementing the phase-one trade deal between the two countries. The two sides agreed to maintain communication on relevant issues, the statement added.