On Thursday May 7, a special intelligence committee of the House of Representatives of the U.S. Congress published 57 transcripts of testimonies and other documents in the case of the so-called Russian interference in the 2016 presidential election in the United States.
We are talking about the investigation of special prosecutor Robert Muller, which was carried out in 2017-2019 and aimed to prove the connection of the campaign of Donald Trump with Moscow and Russian elites.
Among the transcripts are testimonies of the son of current president Donald Trump Jr., former U.S. ambassador to the United Nations Samantha Power, former aides to Trump Corey Lewandowski and Hope Hicks, Trump’s son-in-law Jared Kushner and other senior officials.