Azerbaijan's Large-scale Attack on Artsakh Settlements Has Resulted in Civilian Casualties and Destructions. Human Rights Defender
2705
Sunday, 27 September, 2020, 10:45
In the early morning of September 27, Azerbaijan launched large-scale air and artillery strikes to the Artsakh-Azerbaijani contact line and numerous civilian settlements and infrastructure, including capital Stepanakert. There are civilian casualties and destructions.
The Human Rights Defender of the Republic of Artsakh strongly condemns the rough violation by Azerbaijan of the norms of international humanitarian law. The Ombudsman calls on the international community to assess the actions of Azerbaijan, especially in the context of the COVID-19 epidemic, to take measures to neutralize threats to the life and safety of thousands of people of the Republic of Artsakh.