Statement attributable to the Spokesman for the Secretary-General on the Nagorno-Karabakh conflict
The Secretary-General is extremely concerned over the fresh resumption of hostilities along the line of contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone. He condemns the use of force and regrets the loss of life and the toll on the civilian population.
The Secretary-General strongly calls on the sides to immediately stop fighting, de-escalate tensions and return to meaningful negotiations without delay. He will be speaking to both the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia.
The Secretary-General reiterates his full support for the important role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and urges the sides to work closely with them for an urgent resumption of dialogue without preconditions.