2021 Aurora Humanitarians Announced
April 24, 2021 – Yerevan, Armenia – The Aurora Humanitarian Initiative has revealed the names of five 2021 Aurora Humanitarians, chosen by the Aurora Prize Selection Committee for their courage, commitment and impact. The announcement was made today at the Matenadaran, the national repository of ancient manuscripts located in Yerevan, Armenia. During this special event, the attendees also paid tribute to the great scholar and philanthropist Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and member of the Aurora Prize Selection Committee, who passed away a few days ago. In accordance with the tradition, the names of the 2021 Aurora Humanitarians have been inscribed in the Chronicles of Aurora, a unique 21st century manuscript containing the depictions of the Aurora Humanitarian Initiative activities.
One of the Humanitarians will become the 2021 Aurora Prize Laureate and will receive an opportunity to continue the cycle of giving by sharing a $1,000,000 award with the organizations that help people in need. The 2021 Aurora Humanitarians are:
· Grégoire Ahongbonon (Côte d'Ivoire), founder of the St Camille Association, which helps people in West Africa suffering from mental illness and seeks to end the inhumane local practice of keeping them in chains. Mr. Ahongbonon has nominated three organizations that promote international solidarity and support people with intellectual disabilities and mental illnesses: CRÉDIL (Lanaudière’s Regional Committee on Education for International Development), L'Arche Canada Foundation, and St Camille Association.
· Ruby Alba Castaño (Colombia), a human rights activist and founder of ASOCATDAME (Meta Association for Peasants, Rural Workers and Defenders of the Environment) who works to protect the rights of thousands of Colombian peasants that are subjected to persecution, forced disappearances and displacement. Ms. Castaño has nominated three organizations that advocate for the rights of the peasant and impoverished communities in Colombia: ASOCATDAME, Claretian Corporation Norman Pérez Bello (CCNPB), and National Federation of Agricultural Unions (FENSUAGRO).
· Paul Farmer (USA), a medical anthropologist, professor at Harvard Medical School, co-founder and chief strategist of Partners In Health (PIH), an international non-profit organization that brings the benefits of modern medical science to those who need it the most. Dr. Farmer has nominated two organizations that deliver healthcare to the world’s poorest communities and build a global movement of social medicine educators and practitioners: Partners In Health and Equal Health.
· Julienne Lusenge (Democratic Republic of the Congo), a human rights defender, co-founder of Women's Solidarity for Inclusive Peace and Development (SOFEPADI) and Fund for Congolese Women (FFC), who has been helping the victims of wartime sexual violence for years. Ms. Lusenge has nominated three organizations that support grassroots women’s organizations, empower survivors of gender-based violence and reintegrate internally displaced persons: Fund for Congolese Women, League for Congolese Solidarity and Association of Mothers for Development and Peace.
· Ashwaq Moharram (Yemen), a physician who provides life-saving support to the starving population of Hodeida, facing a humanitarian crisis in the aftermath of conflict and blockade. Dr. Moharram has nominated two organizations that protect the future of children and provide free healthcare services to the people affected by the ongoing conflict in Yemen: Save the Children and Doctors Without Borders.
“It is a great honor to have the opportunity to recognize these distinguished men and women from all over the world. The 2021 Aurora Humanitarians are individuals who truly believe in the basic human rights and have dedicated their lives to helping people in areas of adversity. They are also recognized for the huge impact that even one individual can have by helping thousands and, most importantly, inspiring millions at the same time,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee.