Wednesday, 09 March, 2022, 23:18
Head of the Donetsk Regional Military Administration Pavlo Kyrylenko said this during a nationwide telethon, Ukrinform reports.
"Today, fighting continues in all directions of Mariupol, including the route agreed for ceasefire. Well, you all saw the cynicism about the maternity hospital, which the regional administration and city authorities had rebuilt. 17 victims have been confirmed among the staff and women in labor. Among the children so far, thank God, no confirmation, and I hope it will remain so,” Kyrylenko said.
He added that everyone sees the price of the agreements being made and confirmed by the Russian Federation. Kyrylenko noted that the air strike on the maternity hospital was also carried out during the ceasefire, which the Russians confirmed for the humanitarian corridors.
As reported, on Wednesday, a Russian air strike on Mariupol destroyed a maternity hospital, a hospital as well as children's and therapeutic departments. A shell hole with a diameter of more than 10 meters remained at the crash site.