The Republic of Armenia (“Armenia”) regrets the attempt by the Republic of Azerbaijan (“Azerbaijan”) to further its public relations agenda through initiating an arbitration under the Energy Charter Treaty
![]() 872 Wednesday, 01 March, 2023, 21:30 The Republic of Armenia (“Armenia”) regrets the attempt by the Republic of Azerbaijan (“Azerbaijan”) to further its public relations agenda through initiating an arbitration under the Energy Charter Treaty (“ECT”). Azerbaijan’s claims concerning the Nagorno-Karabakh conflict have nothing to do with the ECT’s obligations pertaining to investment and trade in the energy sector. Azerbaijan’s attempt to distort the scope and purpose of the treaty is particularly regrettable at a time when the Energy Charter Conference is finalising negotiations on the modernisation of the ECT. Such misuse of the ECT undermines all Contracting Parties’ efforts to ensure that the ECT remains fit for purpose as a framework for sustainable investment and trade in the energy sector. |