Make a public assessment of Azerbaijan's next crime, use mediation efforts to unblock the road connecting Artsakh to Armenia and the whole world
Make a public assessment of Azerbaijan's next crime, use mediation efforts to unblock the road connecting Artsakh to Armenia and the whole world. Emergency letters to all international partners.
Separated from their families for several months, 27 Armenian civilians, including the elderly, children and people with disabilities, went to Stepanakert from the city of Goris on an extreme ground road on April 4 with the agreement reached with the Russian side and accompanied by Russian peacekeepers. Despite the initial agreement, the Azerbaijani government agents pretending to be "eco-activists" prohibited the transfer of civilians. Azerbaijanis even have broken into one of the cars, as a result of which 4 of the civilians felt worse, 3 of them fainted.
Accompanied by Russian peacekeepers, they were taken to the Republican Medical Center of Stepanakert. Other civilians, 23 in number, returned to Goris.
The Azerbaijani authorities implement a policy of ethnic cleansing openly, use all impermissible and criminal means to inflict emotional and psychological violence on the Armenians of Artsakh. They are pursuing the goal of dearmenianizing Artsakh in every possible way.
With emergency letters, I have demanded from all my international partners an urgent response and an addressed assessment of Azerbaijan's crime mentioned above. At the same time, I asked once more to make mediation efforts in the direction of opening the road connecting Artsakh to Armenia.
Chairperson of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, nonpartisan Taguhi Tovmasyan.